Wiadomości - zmiany w prawie i podatkach

Od 1 kwietnia wzrost jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

Od 1 kwietnia wzrost jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

Osoby, które w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznały stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, mogą skorzystać z prawa do jednorazowego odszkodowania. Na takie świadczenie mogą również liczyć członkowie rodziny osoby, która zmarła wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jego wysokość, stanowiąca odpowiedni procent lub wielokrotność przeciętnego wynagrodzenia, zmienia się co roku z dniem 1 kwietnia.

Sankcje w przypadku błędnego rozliczenia VAT

Sankcje w przypadku błędnego rozliczenia VAT

W sytuacji gdy podatnik przy rozliczaniu VAT popełni błąd, w wyniku którego zostanie zaniżone zobowiązanie podatkowe czy zawyżona kwota do zwrotu albo zawyżona kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy, może być ukarany przez organ podatkowy sankcją. Są jednak sytuacje, kiedy podatnik może uniknąć ustalenia sankcji przez urząd skarbowy.

Kto zyska, a kto straci na zmianach w składce zdrowotnej?

Kto zyska, a kto straci na zmianach w składce zdrowotnej?

Już od stycznia 2025 roku planowane są istotne zmiany w sposobie opłacania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Policzyliśmy, kto zyska, a kto straci na zapowiadanych zmianach, i jak nowe zasady wpłyną na portfele przedsiębiorców w zależności od formy opodatkowania.

Składka zdrowotna od kilku firm - wyjaśniamy

Składka zdrowotna od kilku firm - wyjaśniamy

Zasadą jest, że składkę zdrowotną należy opłacać od każdej prowadzonej firmy. Jeśli przedsiębiorca stosuje różne formy opodatkowania, to składkę tę oblicza wtedy od podstawy wymiaru ustalonej odrębnie dla każdej działalności. W razie natomiast prowadzenia kilku spółek, składkę zdrowotną trzeba opłacać od każdej z nich, nawet jeśli są to spółki tego samego rodzaju.

Co dalej ze składką zdrowotną dla osób prowadzących działalność gospodarczą?

Co dalej ze składką zdrowotną dla osób prowadzących działalność gospodarczą?

Dziś mamy dla Was dwa ważne tematy do przedstawienia: Co dalej ze składką zdrowotną dla osób prowadzących działalność gospodarczą? oraz Brak oświadczenia o zmianie formy opodatkowania w terminie? Jest szansa!

Minimalny podatek dochodowy  od osób prawnych

Minimalny podatek dochodowy od osób prawnych

Dziś mamy dla Was kompleksowy poradnik w którym omówiona jest konstrukcja podatku minimalnego i wyłączeń dla niektórych przedsiębiorców.
W poradniku znajdziecie:
Czym jest podatek minimalny?
Kogo dotyczy podatek?
Jak jest skonstruowany?
Kogo nie dotyczy podatek minimalny?
Jak weryfikować obowiązek podatku minimalnym?

60 tys. zł kwoty wolnej - ustawa już w Sejmie, nowe przepisy z datą wsteczną od 1 stycznia 2024?

60000 zł kwoty wolnej - ustawa już w Sejmie

7 lutego 2024 roku do pierwszego czytania w Sejmie skierowano ustawę o zmianie ustawy o podatku od osób fizycznych. Projekt nowych przepisów ma podnieść kwotę wolną od podatku do 60.000 zł. Jak wynika z projektu przepisów zmiana miałaby obowiązywać już o 1 stycznia 2024 roku. Jak ta zmiana wpłynie na budżety domowe? Jaką wybrać formę opodatkowania na 2024 rok w związku z podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 60 000 zł?

Czy można łączyć umowę o pracę ze zleceniem w tej samej firmie?

Czy można łączyć umowę o pracę ze zleceniem w tej samej firmie?

Czy można łączyć umowę o pracę ze zleceniem w tej samej firmie? Sprawdź, za co pracodawcy może grozić 30.000,00 zł kary. W powszechnym przekonaniu pracodawcy chętnie zastępują umowy o pracę umowami zlecenia. Jednak w praktyce równie często traktują je jak uzupełnienie stosunku pracy. W obu przypadkach umowa zlecenia może być zarówno wybawieniem, jak i źródłem problemów. Sprawdź, jakich zasad przestrzegać w 2024 r. by uniknąć kary finansowej. 

infor.pl

Komunikat ZUS: Składka zdrowotna w 2024 r.

Komunikat ZUS: Składka zdrowotna w 2024 r.

Znamy już wymiar składki zdrowotnej która będzie obowiązywać w 2024 roku dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność albo korzystają z ulgi na start i osiągają przychody z działalności gospodarczej oraz stosują opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W związku ze wzrostem średniego wynagrodzenia stawki oczywiście wzrosły rok do roku i to znacząco.