"Czynny żal" w przypadku korekty JPK_V7M
Muszę dokonać korekty części ewidencyjnej i deklaracyjnej JPK_V7M za wrzesień 2021 r. Czy powinienem w związku z tym złożyć "czynny żal"?
Muszę dokonać korekty części ewidencyjnej i deklaracyjnej JPK_V7M za wrzesień 2021 r. Czy powinienem w związku z tym złożyć "czynny żal"?
Złożenie "czynnego żalu" jest wskazane w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej skarbowej w związku z korektą nierzetelnej lub wadliwej części ewidencyjnej JPK_V7M.
JPK_V7M zawiera część ewidencyjną (ewidencję VAT) oraz część deklaracyjną (dane wykazywane wcześniej w deklaracji VAT-7). Błędy w przekazanym pliku poprawia się poprzez przesłanie jego korekty. "Czynny żal" jest zbędny w przypadku dokonania korekty części deklaracyjnej JPK_V7M - pod warunkiem spełnienia wymogów wskazanych w art. 16a Kodeksu karnego skarbowego (Dz. U. z 2021 r. poz. 408 ze zm.). Pierwszy warunek to złożenie prawnie skutecznej korekty deklaracji (części deklaracyjnej) w rozumieniu Ordynacji podatkowej lub ustawy o KAS. Drugim warunkiem jest uiszczenie całej należności publicznoprawnej, która z powodu błędnego sporządzenia rozliczenia została uszczuplona lub narażona na uszczuplenie. Wpłaty należy dokonać niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ.
Regulacje te nie gwarantują obecnie bezkarności w przypadku składania korekty części ewidencyjnej JPK_V7M. Część ewidencyjna nie jest deklaracją, lecz księgą podatkową. Złożenie nierzetelnej ewidencji, tj. niezgodnej ze stanem rzeczywistym, może być uznane za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Kwalifikacja zależy przede wszystkim od skali uchybień. Przesłanie wadliwej ewidencji, tj. prowadzonej niezgodnie z przepisami prawa, jest wykroczeniem skarbowym. Wynika to z art. 61a Kodeksu karnego skarbowego. Warunkiem koniecznym pociągnięcia do odpowiedzialności karnej skarbowej za przesłanie nierzetelnej lub wadliwej ewidencji jest przypisanie sprawcy winy umyślnej. O winie umyślnej mówi się wtedy, gdy sprawca ma zamiar dokonania czynu zabronionego, tj. chce go popełnić albo przewiduje możliwość jego popełnienia i godzi się na to. Sposobem na uniknięcie ewentualnej kary za przekazanie w ramach JPK_V7M nierzetelnej lub wadliwej ewidencji jest złożenie korekty pliku wraz z "czynnym żalem".
Polski Ład - korekta ewidencji bez "czynnego żalu"
Regulacje przyjęte w ramach Polskiego Ładu przewidują, że odpowiedzialności karnej skarbowej nie będzie podlegał sprawca czynu zabronionego dotyczącego złożenia deklaracji lub księgi podatkowej, jeżeli złoży prawnie skuteczną korektę deklaracji lub księgi podatkowej. Nie będzie więc konieczne dokonanie "czynnego żalu" w przypadku korekty części ewidencyjnej JPK_V7M lub JPK_V7K. Rozwiązanie to nie będzie miało zastosowania, jeżeli przed złożeniem korekty deklaracji lub księgi podatkowej zostanie wszczęte postępowanie przygotowawcze o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe lub w toku postępowania przygotowawczego dojdzie do ujawnienia czynu zabronionego. Nowe regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2022 r.