Wiadomości - zmiany w prawie i podatkach

Nowy wiek emerytalny w Polsce. Kolejne zmiany w emeryturach w 2021 roku?

Nowy wiek emerytalny w Polsce. Kolejne zmiany w emeryturach w 2021 roku?

Już w 2021 roku obowiązywać będzie nowy wiek emerytalny w Polsce? Wszystko to za sprawą prezydenta Andrzeja Dudy, który jeszcze w czasie swojej pierwszej kampanii wyborczej w 2015 roku obiecywał emerytury stażowe. Jeżeli zostaną wprowadzone, o przejściu na emeryturę nie będzie decydować wiek, tylko staż pracy.

Zmiany w emeryturach. Na jakich warunkach będą przyznawane emerytury stażowe?

Trwają prace nad wprowadzeniem zmian w emeryturach. Chodzi głównie o emerytury stażowe, które znacząco wpłynęłyby na wiek emerytalny w Polsce. Projekt ogłosił Andrzej Duda, a popiera go m.in. „Solidarność”. W wywiadzie dla "Wprost" prezydent zapewniał, że prace nad projektem wciąż trwają. Na czym dokładnie miałby polegać?

O przejściu na emeryturę nie będzie decydować wiek, tylko staż pracy. Tym samym prawo do świadczenia byłoby zależne od liczby przeprasowanych lat:

  • 35 lat dla kobiet,
  • 40 lat dla mężczyzn.

Niższy wiek emerytalny w Polsce

Obecnie w Polsce od 2017 roku obowiązuje minimalny wiek emerytalny - 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet. W praktyce emerytury stażowe znacząco wpłynęłyby na wiek emerytalny w Polsce. Przykładowo kobiety, które na ścieżkę zawodową wkroczyłyby w wieku 20 lat, na emeryturę mogłyby przejść w wieku 55 lat. W analogicznym przypadku mężczyźni prawo do świadczenia osiągnęliby w wieku 60 lat.

 

Kiedy będą emerytury stażowe?

Wprowadzenie emerytur stażowych opóźnia pandemia koronawirusa. Mimo jest szansa, że prace nad projektem niebawem się rozpoczną. Jak podaje money.pl, Paweł Szrot, szef gabinetu Prezydenta poinformował, że nie można zagwarantować złożenia projektu w parlamencie do wiosny.

Dla kogo emerytury stażowe?

Co ważne, emerytury stażowe będą nieobowiązkowe. Z tego typu rozwiązania będą mogły korzystać chętne osoby.

 

źródło artykułu: wloclawek.naszemiasto.pl/