
Zmiany w prowadzeniu Księgi Przychodów i Rozchodów 2025
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów wprowadzające zmiany w prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR). Przedstawiamy najważniejsze zmiany.
Nowe przepisy dostosowują zasady księgowania do kasowej metody rozliczania podatku dochodowego (PIT).
Spis z natury/remanent w KPiR a kasowy PIT
W związku z wprowadzeniem kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów ustawodawca musiał dostosować przepisy do aktualnych zasad prowadzenia KPiR. Uregulowania wymagała przede wszystkich kwestia dokonywania wyceny spisu z natury przy stosowaniu kasowej metody rozliczania.
Najważniejsze zmiany w przepisach
Pomniejszenie wartości spisu z natury
Wartość spisu z natury będzie trzeba pomniejszyć o koszty uzyskania przychodów poniesione na nabycie towarów, które nie zostały potrącone zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że nowy przepis (§26 ust. 9) wprowadza zasady wyceny spisu z natury dostosowane do kasowej metody rozliczania. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy wybiorą tę metodę rozliczania przychodów, będą mogli potrącić koszty uzyskania przychodów z tytułu zobowiązań na rzecz innego przedsiębiorcy, dopiero po ich uregulowaniu.
Nieopłacone zobowiązania nie będą mogły być zaksięgowane jako koszty uzyskania przychodów w KPiR, choć towary, za które nie zapłacono, znajdą się w spisie z natury. Nowy przepis pozwala pomniejszyć wartość spisu z natury o koszt takich towarów, które w danym roku podatkowym nie zostały jeszcze zaksięgowane.
Pozostałe zasady księgowania przychodów i kosztów nie ulegają zmianie — obowiązują przepisy ustawy PIT.
Zmiana w Objaśnieniach do KPiR
W załączniku nr 1 do rozporządzenia w Objaśnieniach do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w ust. 18 dotychczasowy limit 25 000 euro zastąpiono wartością 200 000 euro. Zmiana ma charakter porządkowy. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, zmiana jest zgodna z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Umożliwia korzystanie z kwartalnego sposobu wpłacania ryczałtu podatnikom, których przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły równowartości 200 000 euro.
Rozporządzenia bowiązują od 1 stycznia 2025 r,
Podsumowanie:
Jeżeli nie masz odpowiedniej wiedzy z zakresu księgowości, nie czujesz się na siłach aby samodzielnie prowadzić dokumentację i księgowość swojej firmy po prostu zleć to specjalistom, a Ty skup się na tym w czym jesteś najlepszy!!! Być może zaoszczędziłbyś kilkaset złotych miesięcznie, ale jedna kara, związany z tym stres i stracony czas na pewno przewyższą wielokrotnie Twoje oszczędności. Po prostu zadzwoń do nas, a my zajmiemy się prowadzeniem Twojej księgowości.
źródło: insert.com.pl