ZUS szykuje rewolucję dla firm. Chce stać się bezpłatnym wirtualnym biurem rachunkowym

ZUS szykuje rewolucję dla firm. Chce stać się bezpłatnym wirtualnym biurem rachunkowym

ZUS planuje rewolucję dla przedsiębiorców w Polsce – planuje stać się wirtualnym biurem rachunkowym, które odciąży firmy w zakresie rozliczeń. Po stronie biznesu pozostanie jedynie zatwierdzenie przygotowanych przez Zakład dokumentów.

W planach rozwoju Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2021-2023 znalazł się nowy punkt – stworzenie bezpłatnej usługi dla przedsiębiorców, która uprości rozliczenia z ZUS, wzorowanej na tej, którą dla podatników stworzyło Ministerstwo Finansów. Staniemy się wirtualnym biurem rachunkowym dla osób prowadzących firmy. W ciągu najbliższych trzech lat sposób funkcjonowania ZUS-s ulegnie daleko idącej transformacji - potwierdziła ustalenia portalu prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Wirtualne biuro rachunkowe miałoby przejąć od biznesu obowiązki związane z opłacaniem i rozliczaniem składek za przedsiębiorców i pracowników. W zamyśle ZUS, to Zakład będzie szykować dokumenty, a przedsiębiorca jedynie je zatwierdzać i zlecać przelewy. W efekcie zmniejszyć ma się liczba ZUS-owskich kontroli w firmach.
Przedsiębiorcy będą mieli pewność co do swoich rozliczeń. Chcemy, żeby cała operacja była uproszczona, podobnie jak w przypadku zeznań podatkowych - dodała prezes ZUS.

 

źródło artykułu: businessinsider.com.pl