Wiadomości - zmiany w prawie i podatkach

Ile czasu potrzebuje firma, żeby przygotować się do KSeF?

Ile czasu potrzebuje firma, żeby przygotować się do KSeF?

Zbliża się wielkimi krokami chwila, kiedy każda firma lub przedsiębiorstwo stanie przed wyzwaniem wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Zastanawiasz się, ile będziesz musiał przeznaczyć czasu na przygotowanie do wprowadzenia KSeF w Twojej firmie? Postaramy się Ci przedstawić w miarę szczegółowo całkowity plan czasowy dla firm w różnych rozmiarach.

Po pierwsze - Szkolenie pracowników firmy z zasad KSEF

Trzeba rozpocząć od edukacji. W małych niewielkich firmach sam proces szkolenia pracowników trwa zazwyczaj tydzień. W większych i dużych firmach, czas ten zależy oczywiście od liczby pracowników zajmujących się tym zagadnieniem i ich dostępności, ale można przyjąć, że generalnie wynosi około 2-3 tygodni.

Planowanie wdrożenia KSeF

Każda firma powinna mieć jasny i przejrzysty plan na wdrożenie obowiązkowego KSeF. Najlepszym rozwiązaniem jest powołanie osoby odpowiedzialnej za ten proces która będzie wszystko koordynowała. Wymagany czas potrzebny na zaplanowanie działań możemy założyć na 1-2 tygodnie.

Przegląd procedur

Należy dokładnie przejrzeć procedury obsługi faktur sprzedaży oraz procedury akceptacji zakupu. Rozpoznanie problemów i potencjalnych ryzyk może zająć od 2 do 4 tygodni.

Integracja oprogramowania

Oprogramowanie to kluczowy element, który wpływa na sprawną komunikację z systemem KSeF. W małych firmach chodzi przede wszystkim o aktualizację programów, natomiast w większych – o lokalizację wszystkich niezbędnych danych. Dla niektórych firm, zwłaszcza tych mniejszych, może okazać się konieczna również modernizacja infrastruktury IT, aby sprostać wymogom KSeF.

Automatyczna dekretacja

Aby w pełni wykorzystać możliwości KSeF, dekretację trzeba wytworzyć automatycznie. Narzędzia, które pomogą w tym procesie, są niezbędne.

Testy wewnętrzne

Kiedy wszystko jest już gotowe, czas na przeprowadzenie testów. To etap, w którym można sprawdzić, czy wszystko działa sprawnie oraz bez zakłóceń czy też błędów. Po testach można stwierdzić czy firma jest naprawdę przygotowana na KSeF.

Podsumowując, kiedy wejdzie KSeF i dla kogo będzie obowiązkowy, to pytania, na które każdy przedsiębiorca powinien znać odpowiedź. Proces adaptacji firmy do obsługi Krajowego Systemu e-Faktur może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, w zależności od specyfiki firmy. Jedno jest pewne: warto zacząć przygotowania jak najszybciej.

Podsumowanie:
Jeżeli nie masz odpowiedniej wiedzy z zakrsu księgowości, nie czujesz się na siłach aby samodzielnie prowadzić dokumentację i księgowość swojej firmy po prostu zleć to specjalistom, a Ty skup się na tym w czym jesteś najlepszy!!! Być może zaoszczeziłbyś kilkaset złotych miesięcznie, ale jedna kara, związany z tym stres i stracony czas na pewno przewyższą wielokrotnie Twoje oszczędności. Po prostu zadzwoń do nas, a my zajmiemy się prowadzeniem Twojej księgowości.