Wiadomości - zmiany w prawie i podatkach

Kary pieniężne za wystawianie faktur poza KSeF od 1 stycznia 2025 r.

Kary pieniężne za wystawianie faktur poza KSeF od 1 stycznia 2025 r.

Od 1 lipca 2024 r. w celu udokumentowania sprzedaży zasadą będzie wystawianie faktur ustrukturyzowanych przy użyciu KSeF przez podatników podatku VAT. Za niedopełnienie obowiązków wprowadzonych w znowelizowanej ustawie o VAT ustawodawca przewidział kary pieniężne.

Karą pieniężną - w myśl art. 106ni ust. 1 ustawy o VAT - zostanie objęty podatnik, który wbrew obowiązkowi:

  • nie wystawi faktury przy użyciu KSeF,
  • wystawi fakturę niezgodnie z udostępnionym wzorem w okresie trwania awarii KSeF/niedostępności KSeF/z przyczyn leżących po stronie podatnika,
  • nie prześle w wymaganym terminie faktur do KSeF wystawionych w ww. okresie.

W takiej sytuacji naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł nałożyć na podatnika - w drodze decyzji - karę pieniężną wynoszącą:

  • do 100% wysokości kwoty podatku wykazanego na fakturze wystawionej poza KSeF,
  • do 18,7% wysokości kwoty należności ogółem wykazanej na fakturze wystawionej poza KSeF - w przypadku faktury bez wykazanego podatku.

Kary te podatnicy będą uiszczać bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji o nałożeniu tej kary. Co ważne, w przypadku niedopełnienia przez podatnika obowiązku wystawienia faktur przy użyciu KSeF albo wystawienia w okresie awarii lub w trybie off-line faktury zgodnie z wzorem, nie będzie wszczynane postępowanie w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe (art. 106ni ust. 4 ustawy o VAT).

Dodatkowo, jak wynika z nowo wprowadzonych przepisów:

  • w zakresie nieuregulowanym w ustawie o VAT do nakładania kary pieniężnej stosować się będzie przepisy działu IVA ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775 ze zm.),
  • do postępowań w sprawie nakładania tych kar stosować się będzie odpowiednio przepisy działu IV ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383),
  • do kar pieniężnych nie będą miały zastosowania przepisy art. 21a ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2023 r. poz. 221 ze zm.).

Co jest istotne, ww. przepisy w zakresie nakładania kar pieniężnych będą stosowane dopiero od 1 stycznia 2025 r. (z wyjątkiem art. 106ni ust. 4, który wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2024 r.).

Podsumowanie:
Jeżeli nie masz odpowiedniej wiedzy z zakrsu księgowości, nie czujesz się na siłach aby samodzielnie prowadzić dokumentację i księgowość swojej firmy po prostu zleć to specjalistom, a Ty skup się na tym w czym jesteś najlepszy!!! Być może zaoszczeziłbyś kilkaset złotych miesięcznie, ale jedna kara, związany z tym stres i stracony czas na pewno przewyższą wielokrotnie Twoje oszczędności. Po prostu zadzwoń do nas, a my zajmiemy się prowadzeniem Twojej księgowości.

źródło artykułu: gofin.pl