Wiadomości - zmiany w prawie i podatkach

Mikrorachunek podatkowy - planowane zmiany w zapłacie podatków i należności budżetowych od 1 stycznia 2024 r.

Mikrorachunek podatkowy - planowane zmiany w zapłacie podatków i należności budżetowych od 1 stycznia 2024 r.

Wpłata podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych dokonywana na rachunek urzędu skarbowego jest realizowana przy użyciu rachunku bankowego urzędu skarbowego albo identyfikującego podatnika, płatnika lub urząd skarbowy indywidualnego rachunku podatkowego (mikrorachunek podatkowy). Minister właściwy do spraw finansów publicznych określa, w drodze rozporządzenia, rodzaje podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego, mając na względzie uwarunkowania techniczne i organizacyjne umożliwiające przekazywanie należności przy użyciu tego mikrorachunku. Powyższe wynika z art. 61b § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Kwestie te obecnie reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 października 2022 r. w sprawie rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego (Dz. U. poz. 2272).

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (www.rcl.gov.pl) zamieszczono projekt "nowego" rozporządzenia w ww. sprawie (numer z wykazu prac legislacyjnych: 759). Został on opracowany w związku z potrzebą aktualizacji wykazu płatności realizowanych przy użyciu mikrorachunku podatkowego (wskazanych w załączniku do ww. rozporządzenia).

Planowane zmiany polegają głównie na rozbudowaniu katalogu należności płaconych przy użyciu mikrorachunku podatkowego o nowe płatności wynikające z:

  1. deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu (przychodu) i należnego podatku od przychodów fundacji rodzinnej (CIT-8FR) - w ramach części "I. Podatek dochodowy od osób prawnych",
  2. obowiązku zapłaty ryczałtu od przychodów zagranicznych osób fizycznych przenoszących miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (PIT-PZ) - w ramach części "II. Podatek dochodowy do osób fizycznych",
  3. obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 103 ust. 5a ustawy o VAT, tj. paliw silnikowych (VAT-14) - w ramach części "III. Podatek od towarów i usług".

Do wykazu płatności realizowanych przez mikrorachunek podatkowy planuje się także dodać płatność wynikającą z informacji o dopłatach w grach liczbowych, loteriach pieniężnych i grze telebingo (GHD-1) oraz nową grupę płatności w ramach podatku od gier hazardowych, czyli płatności wynikające z deklaracji dla podatku od gier (POG-P) i deklaracji dla podatku od gier oraz wpłat dziennych (POG-4 i POG-5). Ponadto w wykazie mają być ujęte płatności, które dotyczą nieobowiązujących już formularzy deklaracji: POG-4, VAT-7, VAT-7D i VAT-7K. W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia wyjaśniono, że wynika to z tego, iż mogą pojawić się płatności nieprzedawnionych należności, które dotyczą tych deklaracji.

Zgodnie z projektem rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2024 r.

Zaznaczamy ponadto, że część powyższych zmian miała wejść w życie 1 września 2023 r., ale do tego nie doszło.

Podsumowanie:
Jeżeli nie masz odpowiedniej wiedzy z zakrsu księgowości, nie czujesz się na siłach aby samodzielnie prowadzić dokumentację i księgowość swojej firmy po prostu zleć to specjalistom, a Ty skup się na tym w czym jesteś najlepszy!!! Być może zaoszczeziłbyś kilkaset złotych miesięcznie, ale jedna kara, związany z tym stres i stracony czas na pewno przewyższą wielokrotnie Twoje oszczędności. Po prostu zadzwoń do nas, a my zajmiemy się prowadzeniem Twojej księgowości.

źródło artykułu: gofin.pl